مهد اندیشه ساز کودکان (قصه بان)

آیا قبلا حساب کاربری داشته اید? ورود


شهر زیبا

۲۹ شهریور
Image

به نام خالق زیبایی بخش زیبا آفرین

 

سلام خدمت دوستان و همراهان عزیز

امروز با یه داستان دیگه از انتشارات قصه بان با شما همراه هستیم، داستانی درباره­ ی زیبا سازی فضای شهری، به نام شهر زیبا.

به نظرتون شهر زیبا چه طور جاییه؟

در ابتدا شاید خیلی از ما فکر کنیم که شهری که کاملا سرسبز باشه و در اون اثری از دود کارخانه ها و ماشین ها و ساختمان­های غول­ پیکر نباشه، شاید هم تصورمون از یه شهر زیبا یه محیط کاملا لوکس و مدرن با ساختمان­های بلند و بازارها و فروشگاه­های بزرگ و خلاصه یه جای کاملا مدرن باشه که بتونه پاسخگوی نیاز­ها و سلیقه ­های ساکنین شهر باشه،  بعضی ­ها یه محیط سنتی با معماری سنتی و خونه­ های ویلایی و فضای سبز زیاد رو یه «شهر زیبا» و آرمانی میدونن که خیلی هم میتونه به جذب توریست کمک کنه.

اما واقعا شهر زیبا کجاست؟ و با توجه به افزایش جمعیت و نیازهای الان جامعه آیا میشه با در نظر گرفتن تمام موارد بالا یه «شهر زیبا» و آرمانی ساخت که در برگیرنده­ی تمام سلیقه­ ها باشه؟

در گذشته که جمعیت اینقدر افزایش پیدا نکرده بود و نیاز های بشر هم تا این حد گسترده نشده بود، شهر­هایی داشتیم با خونه ­های بزرگ و کوچیک که همین خونه ­ها یه حیاط رو در قلب خودش جا داده بود، یه زندگی که کم یا زیاد با گل و درخت پوشده شده بود.

یه حوض کوچیک با یه عالمه شمعدونی­های رنگانگ که تابستون ها میزبان میوه های خانه بود که بتونه دل اهل خانه رو شاد و خنک کنه.

اما الان چی؟ همه چیز تقریبا تغییر کرده، خونه ­های ویلایی جای خودشون رو به آپارتمان­های کوچیک و بزرگ و جاده ­ها و خیابان­ها و کارخانه ­های دودزا دادند، همه چیز تقریبا پر از سردی و سکون شده و ما کم کم به آدم آهنی ­هایی تبدیل شدیم که صبح تا شب کار میکنیم و تنها به فکر لوکس کردن فضای داخل خونه هستیم.

اما آیا تنها داخل خونه مهمه؟ پس سهم نمای خونه از زیبایی یا حتی سهم رهگذرانی که از اونجا عبور میکنند و شاهد اون منظره هستند، چی مشه؟

شاید بگید که نمای ساختمون­ها خیلی هم زیباست و با نما سازی و چراغ ها میشه یه نمای زیبا ساخت!

اما توجه به این موارد، زیبا سازی شهر تنها با تکیه بر مصالح سخت میتونه برای وجود ما قانع کننده باشه؟

هرکدوم از ما اگر به دل خودمون نگاهی بندازیم، دلی که خیلی درگیر روزمرگی شده و ما اون رو در پوشش کار و پول و رفاه و زرق و برق پنهان کردیم، باز میشه ازش پرسید، راستی تو چی میخواد؟

دوست داری چی بسازم برات، دوست داری کجا زندگی کنی؟ محیط زندگیت چطور باشه؟

حتما میگه من دلم طبیعت سبز میخواد دلم شادی دوران گذشته و دوره همی­ های صمیمی رو میخواد.

یاد باد آن روزگاران یاد باد

دلمون ممکنه بگه به جای عوض کردن مدام و گاه به گاه دکوراسیون خونه شاید لازمه یه خورده محیط خونه رو برای خودت و خارج از خونه رو برای خودت و دیگران سبز کنی.

شاید کمی اگر همراه هم  و به فکر هم باشیم یه خورده بیشتر به اصل خودمون برگردیم.

دلمون میگه تا حالا فکر کردی که اگر محیط خارج از خونه سبز و زیبا باشه، کم کم دیگران هم به همین فکر بیفتند و یه خورده از آسفالت ها و کاشی ها و موزاییک های سخت رو بشکنن و به جاش یه درخت یه نهال کوچیک بکارند چی میشه؟

تا حالا فکر کردی که اگر این بالکن ها رو با درخت های کوچیک و گل­ها پر کنید چه اتفاقی می افته؟

اگر تمام کوچه سرسبز و زیبا بشه و به جای بریدن درخت­ها، درخت بکاریم چقدر محیط اطرافمون زیبا و روح افزا میشه؟

تا حالا فکر کردی که اگر این اتفاق بیفته رهگذرانی که از اونجا عبور میکنند و چشمشون به جای یه محیط سخت سنگی به یه فضای زیبای سرسبز روشن بشه، چقدر دلشون شاد میشه حتی اگر خیلی توجهشون رو جلب نکنه اما زیبایی در ناخودآگاه افراد خواه ناخواه، ماندگاره.

دل ما میگه زمین و ساکنانش هم حقی بر ما دارند، زمینی که بزگوارانه میزبان سالهای زندگی ماست، اطرافیانی که اگر نبودند زندگی ما بی معنی و تکراری بود، پس یه خورده به اینها فکر کن.

دل ما میگه خیلی خودخواه شدیم خوبه بعضی وقت­ها به دیگران هم فکر کنیم، تا حالا فکر کردید که همه ­ی درخت­ها و گل­هایی که به دست انسان ها نابود شدند حقی به گردن زندگی انسان داشتند؟

تا حالا اگر خواسته یا ناخواسته باعث نابودی درخت یا گل یا طبیعتی شدیم برای جبرانش کاری انجام دادیم؟

فکر نمیکنم ما اینقدر بزرگوار بوده باشیم.

تا حالا فکر کردیم اگر قرار باشه به جای همه­ خونه های حیاط دار، ساختمان های غول پیکرساخته بشند که به زور با ظاهر تکراری و پر زرق و برق میخواد خودش رو زیبا جلوه بده چه اتفاقی برای جهان و زمین زیبا می­ افته؟

تا حالا کسانی که درخت­ها رو قطع می کنند به این فکر کردند که درخت­ها بر گردن اونها حقی دارند؟

حداقل به جای اون درخت، نهال یا نهال ­هایی رو با عشق به زمین هدیه کنند.

یا در خونه ­های خودمون برای شادی و طراوت خودمون و دیگران گل و درخت بکاریم.

چقدر زیبا میشه اگر تمام مردم ایران جلوی خونه­ هاشون درخت و گل بکارند، چقدر زیبا میشه که صاحبان مغازه ­ها به جای قطع درختان که به ظاهر جلوی نمای ساختمان رو گرفته راهی برای استفاده از درخت برای زیباسازی نمای مغازه و ساختمونشون پیدا کنند؟

و به شکل گسترده تر، شهرداری ­ها و دولت­ ها، سیاست­ های محیط زیستی رو در دستور کار خودشون قرار بدند، شهری رو در ایران سراغ دارم که مسئولین برای ساختن یک منو ریلی که هیچ­گاه ساخته نشد، بولوار زیبا و پر درختی رو نابود کردند و به جای اون ستون های سنگی و بی روحی رو علم کردند که هیچ­گاه حتی میزبان هیچ انسانی نبود.

چرا هیچ گاه مردم سوالی نکردند که چرا این اتفاق افتاد؟ چرا حالا که درختان و فضای زیبای شهری نابود شد و این ستون­های سنگی علم شد، هنوز چیزی ساخته نشده؟

سوال­ ها و حرف های زیادی وجود داره اما یه خورده فکر کنیم و حافظ حقوق فردی و اجتماعی خودمون و اطرافیانمون باشیم.

 

(زمین و مردمانش به یاری ما نیاز دارند)


0 نظر

جهت ثبت نظر لطفا در سامانه عضو شوید یا وارد شوید.

مطالب مرتبط:

Image
۳۱ خرداد
سرزمین مهستان جلد اول، دزدهای طمع کار و پادشاه دانا
ادامه مطلب